Pozdrav svima.Imam jednu dilemu. Grejem stan 50m2 kotlom na struju od 6KW(trošim samo skupu tarifu). Zanima me da li vredi dodati aku.toplote na sistem? U stvari zanima me koliko vremena treba da se voda u rezervoaru spusti n 40C? Da li moj kozao može da zagreje vodu u akumulatoru do 80,90C ili ne i za koje vreme? S obzirom da na forumu ima dosta iskusnih članova nadam se da ću dobiti neke korisne informacije.Hvala
Grejanje na el. energiju, kotao + akumulator toplote
Ovih dana temp. sistema je 60C,inace u decembru sam potrošio 1200KW (100KW jeftine). Aku.toplote koji bih uzeo bila bi 300l.(imam problem i sa prostorom)
Ako ti sistem radi na 60C na ovim spoljnim temperaturama, ili je losa izolovanost stana, ili mala kolicina radijatora ili je sistem grejanja PALI GASI. Ako je ovo poslednje, onda bi mogao sistem da radi i na nizoj temperaturi ali da radi u drugom rezimu.
Sad sto se tice bafera od 300l, sa 6 KW ulozene energije, treba mu oko 2.5h da se sa 40akC zagreje na 80. Sto znaci da je utroseno oko 14KW/h.
Ali bafer od 300 litara nece moci da u toku dana greje prostor bez dogrevanja elektro kotlom po skupoj tarifi.
možda nisam bio najjasniji. S obzirom da de grejam samo danju ( od pola7 ujutru do 8 ili 9 ili10 uveče, zavisi) , pre podne dok smo na poslu se ne greje, onda trošim samo "skupu".Potrošnja "jeftine" je zanemarljiva.
Mislim da ti je taktika skroz pogrešna. Noću treba da održavaš npr 20*C, a u recimo 4 pojačavaš grejanje na 22 (koliko ti je prijatno). Ustaješ u toplo. Posle toga, kad se ode na posao može da se ne greje a da se sat pre vraćanja s posla kotao upali.
Spoljnja temperatura je najmanja ujutru oko 7-7:30 i tada treba preseći hladnoću. Posle toga može da se održava i po danu noćna temperatura (kad ste na poslu).
Suština je da se ne sme dozvoliti da se zidovi ohlade.
Bafer od 300l ništa ne rešava. To je akomulacija manja od 10kWh što je malo. Akomulator od 1000l bi ti rešavao grejanje po nižoj tarifi sve do spoljnjih oko -5*C. Od tog nema jeftinijeg grejanja.
Mislim da je 1200kwh na grejanje u decembru na 50m2 dosta dobro izolovan objekat.
Ne znam koliko bi ti se isplatilo da koristis jeftinu struju. Trazi ponudu koliko ce to da kosta i preracunaj ustede http://www.eps-snabdevanje.rs/kupci/Documents/calculator_latinica.swf
Ja bih pre menjao taktiku kao sto @Tihi kaze.
Eventualno dogrevao preko dana klimom ako imas.
Razlika u baferu od 300 litara i 1000 litara u dimenzijama i nije tako velika.
300 litara je recimo 67cm X 67cm X 67cm i dodas jos 33cm u visinu sirinu i dubinu i dobijes 1000 litara.
Polazna voda od 60*C je loše rešenje iz više razloga:
1. teže ju je održavati
2. velika je razlika temperature radijatora i sobe pa se vazduh "suši" i neprijatno je
3. akomulacija je malog kapaciteta (samo akomulira 20*C razlike a mogla bi duplo više) itd.
Na spoljjih -10*C polazna voda mi je 45*C sa panelnim T22 od 100cm, za sobu od 16m2, temperatura 22.5, zid blok+10cm izolacije. Dakle, radijator od 1m. Meni to nije preveliko, taman staje ispod prozora 120x120cm.
Hm, ja imam jedan panelni T22, 1400mm/600mm, 22m2 soba. Ne moze sa 45 da ugreje ni slucajno na 22 pri ovim temperaturama. Za raspon 0-10 stepeni napolju, moze. Ail sa ovim -10 do -20 ne moze.
Razmisljam da ga zamenim sa T33 iste duzine, ima 1174W vise, pri onoj njihovoj k-ci za 90 stepeni. Cev na cev se zameni, bez ikakvog dodatnog budzenja.
Plus izolacija tavana.
Ja takođe merkam T33 i kad budem ove moje menjao idu sigurno T33 (moji T22 su iz 1993.godine, verovatno im je vek na izmaku...).
Ako ti je sada dobro na +5 onda će ti isto tako biti i na -5*C sa T33.
Tempperarura vode u odlaznom vodu iz kotla mi je na 60-tak stepeni ( u sistemu verujem da je manja,nisam merio). Izolovanost stana verujem da nije loša,spoljni zid je najmanje 30cm, zidovi među stanovima su dupli,stan na prvom spratu , sa svih stana osim jedne spoljne su stanovi. Sistem grejanja je PALI-GASI(kada se voda u kotlu zagreje do nekih 60-tak stepeni kotao se gasi pa se pali, dok pumpa krece na nekih 30-tak stepeni).Mene zanima sa li bafer od 300l mogao da greje u periodu od 14 do 22.
Do sada si dnevno trosio 40kwh na grejanje i da recimo minimalna temperatura u sistemu ti je 40 stepeni i da grejes vodu na 80 stepeni ti ces akumulirati ukupno 14kwh energije.
To ces sa 40 na 80 zagrejati za dva i po sata.
A ako mozes da zagrejes stan sa 40 stepeni u radijatorima to je onda super jer verujem da ti je potrebna veca temperatura pa ce samim tim i akumulacija biti manja.
U ovom slucaju imaces trecinu jeftinih kwh.
To mozes da popravis tako sto ces recimo od 04 do 07 grejati i tu si dobio jos 18kwh jeftinih tako da ces imati mozda dve trecine jeftine struje a jednu trecinu ces ipak morati ukljucivati na skupu struju.
Kao sto rekoh razmisli da dodas jos koji cm za bafer i da dodjes blizu 1000 litara jer kada vec prepravljas sistem sve sem bafera ce da ti kosta isto.
Sa druge teme:
Ako je ralno 1kW po m2 dnevno, to mu dodje da mi treba oko 40-50m2 kolektora, da bi zagrejao AT.
To je 7500e investicija, barem, ako racunamo 150e po m2 za vakuum cevi.
To bi isto tako znacilo da se ne koristi skoro uopste struja za toplu vodu u kuci.
Koliko mesecno mogu da potrose bojleri, 10 i 80 litara, non-stop su upaljeni, 24/7?
Ovo važi za sunčan zimski dan. Leti može i 5-6kWh po 1m2.
Imajući u vidu da zimi ima oko 10 sunčanih dana mesečno, grejanje samo na sunce je teško izvodljivo...
Bojleri potroše koliko ih uključiš tj koliko vode zagreje...
Ja u kući imam 3 bojlera od 80l, za svaku etažu po jedan. Na jedan bojler dolazi dve osobe i godišnji račun je ispod 100evra. Pale se samo po nižoj tarifi i nigde se ne potroši 40l/osobi na dan.
Protiv ovakve taktike solarno nema šanse.
Bojler od 80l potroši 4kWh da se napuni (2časa x 2kW) i ako je po nižoj tarifi onda to košta manje od 10 dinara. Po višoj je to već 40dinara na dan.
Ovih dana temp. sistema je 60C,inace u decembru sam potrošio 1200KW (100KW jeftine). Aku.toplote koji bih uzeo bila bi 300l.(imam problem i sa prostorom)
Svako ko se odluci za elektrokotao MORA da prihvati veliku potrosnju skupe struje ( dnevna tarifa )
Kod mene je kontra , 1250kw jeftine i 300kw skupe . ( decembarski racun )
3 TA-peci , povrsina stana 56kv . ( sl kao i kod vas , samo je II sprat , . . . )
Ko razmislja o grejanju na struju mislim da nema jeftinije opcije od AEG-peci .
pozZz . . .
Hocu da kupim akumulator toplote od 800 lit. povezem ga na kotao na cvrsto gorivo i da u njega ubacim elektro grejace. Koji proizvodjaci nude tu mogucnost ? Video sam da bugarski Burnit nudi opciju kupovine grejaca razlicite snage, sem njega nisam nasao drugog proizvodjaca. Ne mora da ima fabricku ponudu, dovoljno je da ima ostavljene prikljucke za grejace 6/4. Da li grejaci mogu da se ubace na centrometalove akumulatore ?
Ako imaš mesta nema jeftinijeg rešenja (220evra, 1000l). Ja imam takav i platio sam ga 250evra.
Na tu cenu skidaš AFA (mađarski PDV) i dobiješ nazad. Trošak je 20% naš PDV, Carine nema jer je proizvodnja u Bugarskoj.
http://www.szatmari.hu/termekek/fo_futes/keszulekek/puffertarolok
Mesta imam dovoljno, to nije problem. Sad si me obradovao ovom informacijom, ja vec racunao na 500e za AT.
Imas li neke tehnicke karakteristike, na sajtu nema nista, koliko prikljucaka ima, kojih dimenzija, mogu li da usrafim grejace ?
Nadji proizvođača Sunsistem. Ima 3 priključka sa jedne, 9 sa druge strane i jedan na vrhu. 3 priključka su od 6/4 i tu sam stavljao redukciju na 5/4 i uvrnuo 2 grejača od po 6kW.
Na ovom linku sto si dao akumulator od 1000l sa izolacijom kosta 470e, a kod nas ima da se nadje za 540e. Za tu malu razliku u ceni mi se ne isplati da se cumam sa uvozom iz madjarske. Jedino ako si mislio bez izolacije, ali i onda nije 220, nego 285e, a izolacija mi svakako treba.
Obrni-okreni bez 500e tesko
Ja sad ne znam šta si ti gledao ali tamo piše 88900Ft a to je po najcrnjem kursju 1Evro=300Ft tačno 296Evra. Sa toga skidaš mađarski porez (AFA) od 27% i te pare dobijaš nazad (doduše sledeći put kad dođeš u mađarsku). Dakle 216 evra.
Na to plaćaš naš PDV od 20%. Većina se dogovara sa carinikom i to bude puno manje od 20%. U najgorem slučaju sa ove strane grane je 260evra.
Izolacija koja ide je ista kao i u drugim AT. Ja da sada kupujem ne bi kupio sa izolacijom već bi stavio 10-15cm mineralne vune oko njega i zategao molerskim najlonom. To je mnogo bolje i mnogo jeftinije.
To sa mineralnom vunom nije bas naivno. Ja sam na taj nacin stavio oko bojlera koji se nalazi u garazi i posle godinu dana debljina je sa 5cm spala na 1cm. Ne moze bas obicna staklena vuna vec bi najbolje bilo kamenu ili neku ozbiljniju staklenu. Cisto kazem da se covek ne zezne i uzme onu najjeftinju i da posle par godina ostane bez izlolacije.
Ja kupio Centrometal AT od 1000l, 560e. U procesu je montaze, sutra bi trebalo da ga pustim u pogon. Imao sam malo muka oko ugradnje grejaca i sonde za termostat grejaca jer je na svim otvorima nekakva blinda, tj usmerivac vode od lima koji sam morao da probijem da bi mogao da usrafim grejac i cev za sondu.
Pozdrav,kako radi ovaj at,da li si zadovoljan grejanjem,potrosnjom???
Prezadovoljan sam, radi bas kako treba i kako sam ocekivao. Imam i kotao na drva povezan na njega, i zalozim svega nekoliko puta u toku sezone, ostatak se grejem na struju i racuni su mi oko 8000 din ukupni sa ostalom potrosnjom. Pre 2 godine sam kupio 7m drva, nisam jos ni pola potrosio.
Kombinacija kotao na struju + akumulator toplote koji se puni po jeftinoj tarifi tokom noći je trenutno najisplatljiviji način grejanja.
Kombinacija kotao na struju + akumulator toplote koji se puni po jeftinoj tarifi tokom noći je trenutno najisplatljiviji način grejanja.
Ja se spremam da realizujem zamisao Tihog da nije značajno povećanje računa za el.energiju čak i ako se pređe u crvenu zonu ali pod uslovom da nema više tarife. (zahteva grejanje na dva brojila). Cena izmeštanja brojila u IMO na granici parcele i uzimanja još jednog brojila je u ceni kvalitetnijeg kotla na pelet. Prosečna cena kWh el.energije +kad na nju dodam jednovremene troškove drugog brojila tokom cele godine i povećanje poreza na drugu nekretninu ((mora u katastru da se objekat zavede kao dve funkcionalne celine tj. da se upišu etaže kao posebni stanovi pa je i povećanje poreza na tom delu duplo) ali i ovo se lako rešava ako se ima poverenje da prepiše deo objekta na ženu, decu,... ) bi mi bila u najgorem slučaju do 4.75din/kWh. Cena jeste 60-70% skuplja od grejanja na drva ali je opet barem za 0.5dinara manja od grejanja na pelet. Ja se spremam da napravim AT sa još 2t samo ako mi el.distribucija dozvoli da nadzemno sprovedem kablove. Više ne daju da se samo u postojećem GRO izdvoji još jedno brojilo.
Evo kako to kod mene izgleda
Pisao sam na forumu vec, ja se grejem na el. kotao i imam bafer doduse od 300l podno grejanje je u pitanju i nikako da ga namestim da radi kako treba. Trebalo je da ide kotao na pelet ali zbog finansija sam presao na el kotao. Naime imam kucu pr+visoko potrkovlje oko 115m² grejane povrsine. Nemam mesajuce ventile vec razdelne i nikako ne mogu da zagrejem bafer jer mi pumpe regulisu nalegajuci termostata koji se pali na oko 40c. Svi majstori koji su mi dolazili zbog prepravke su me savetovali da je bafer mali i da jedino vid ustede cu napraviti ako iskljucim bafer i direktno grejem mrezu. Zamolio bih sve koji su voljni da mi pomognu da resim problem jer se patim vec tri godine. Svaki savet je dobrodosao, smatram da ima prostora za ustedu racun najveci je bio izmedju 12-15000 din celokupan racun, nova kuca 10cm izolacija 6kom pvc izolacija. Ispod krova oko 25cm mineralne vune.
Ako imaš mesta za veći bufer onda uzmi, na jeftinu struju ga puni i biće ok.
Koliko veci? Nema ovde u Nisu ko da to kasvetno uradi, a ako ne mogu, da li da grejem direktno mrezu i zaobidjem ovaj bafer.
Koliko veci? Nema ovde u Nisu ko da to kasvetno uradi
Ko ga nema i šta da uradi?
Prvo se treba odrediti minimalna temperatura sistema sa kojom mozes da ugrejes stan kada je ovako hladno.
Onda nam treba podatak koliko si kwh potrosio u decembru (a bilo bi dobro kasnije da znamo i ovaj hladni januar) i da znamo koliko inace trosis struje kada ne grejes.